Ocena nauczyciela akademickiego 2020-2022
Załącznik Nr 1 do Zarządzenia Rektora Nr 5/2020 z dnia 24 stycznia 2020
Kryteria oceny nauczycieli akademickich Uniwersytetu Rolniczego im. Hugona Kołłątaja w Krakowie w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej, organizacyjnej i podnoszenia kompetencji zawodowych w latach 2020 – 2022
Rozdział 1. Postanowienia ogólne
§ 1
- Okresową ocenę nauczycieli akademickich wydziału przeprowadza komisja dziekańska do spraw oceny powołana przez Rektora, zaś nauczycieli akademickich ogólnouczelnianej jednostki organizacyjnej - senacka komisja do spraw oceny kadr.
- Okresowa ocena nauczycieli akademickich w zakresie działalności naukowej jest przeprowadzana według zasad określonych w opracowaniu Senackiej Komisji ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą pt. Ocena aktywności naukowej nauczycieli akademickich Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
- Okresowa ocena nauczycieli akademickich w zakresie działalności dydaktycznej, organizacyjnej i podnoszenia kompetencji zawodowych jest przeprowadzana według zasad określonych przez Senacką Komisję ds. Oceny Kadr przedstawionych w niniejszym opracowaniu.
- Ocena jest dokonywana na podstawie złożonego przez pracownika Kwestionariusza Oceny Okresowej Nauczyciela Akademickiego (załączniki nr 2 - 5).
- Komisje dokonują weryfikacji danych zawartych w Kwestionariuszu Oceny Okresowej Nauczyciela Akademickiego, przeliczenia punktów i przypisania ocen z poszczególnych rodzajów działalności oraz oceny końcowej wykorzystując Kartę Oceny Okresowej Nauczyciela Akademickiego (załącznik nr 1).
§ 2
- Okresowa ocena pracowników badawczo-dydaktycznych obejmuje: działalność naukową, kształcenie i wychowywanie studentów lub uczestniczenie w kształceniu doktorantów, działalność organizacyjną oraz podnoszenie kompetencji zawodowych.
- Okresowa ocena pracowników badawczych obejmuje: działalność naukową lub uczestniczenie w kształceniu doktorantów, działalność organizacyjną oraz podnoszenie kompetencji zawodowych.
- Okresowa ocena pracowników dydaktycznych obejmuje: kształcenie i wychowywanie studentów lub uczestniczenie w kształceniu doktorantów, działalność organizacyjną oraz podnoszenie kompetencji zawodowych.
§ 3
- Komisja ocenia działalność nauczyciela akademickiego pozytywnie lub negatywnie.
- Pracownik uzyskuje ocenę pozytywną, jeżeli oceny wszystkich rodzajów działalności są pozytywne.
- Progi punktowe wymagane do uzyskania oceny pozytywnej z poszczególnych rodzajów działalności obowiązują dla okresu oceny wynoszącego 36 miesięcy. W przypadku gdy pracownik w okresie oceny przepracował krótszy czas, termin dokonania oceny zostaje przedłużony o czas tej nieobecności.
- W przypadku zmiany grupy zatrudnienia w ocenianym okresie (pracownik badawczo dydaktyczny, badawczy, dydaktyczny), wymagania ustala się proporcjonalnie do okresu zatrudnienia w danej grupie.
§ 4
Nauczycielowi akademickiemu przysługuje prawo odwołania od wyniku okresowej oceny do Rektora w terminie czternastu dni od daty zapoznania się z oceną. Odwołanie powinno być rozpatrzone w ciągu trzydziestu dni.
Rozdział 2. Ocena działalności naukowej
§ 5
Ocenę działalności naukowej przeprowadza się w oparciu o dwa kryteria: kryterium poziomu osiągnięć naukowych i kryterium efektów finansowych badań naukowych lub prac rozwojowych.
§ 6
- Liczbę punktów za działalność naukową oblicza się zgodnie z zasadami określonymi w Zarządzeniu Rektora Nr 162/2019 z dnia 1 października 2019 r.
- W przypadku pracowników, którzy zadeklarowali więcej niż jedną dyscyplinę w ocenianym okresie, wymaganą liczbę punktów ustala się jako średnią ważoną, z uwzględnieniem udziału w dyscyplinach i czasu udziału.
§ 7
Liczby punktów warunkujące uzyskanie oceny pozytywnej za działalność naukową, dla poszczególnych dyscyplin, zostały zestawione w załączniku nr 1 (tabele N.I i N.2) i ustalone przez Senacką Komisję ds. Nauki i Współpracy z Zagranicą. W przypadku braku odpowiedniej rady dyscypliny wymaganą liczbę punktów określa Rektor.
§ 8
Rektor lub przewodniczący rady dyscypliny może, w indywidualnych i uzasadnionych przypadkach, obniżyć obowiązujące wymagania.
Rozdział 3. Ocena działalności dydaktycznej
§ 9
- Do uzyskania oceny pozytywnej w zakresie działalności dydaktycznej przez pracownika badawczo-dydaktycznego wymagane jest spełnienie w okresie oceny dwóch warunków:
- a)uzyskanie za tę działalność minimum 10 pkt (załącznik nr 1, tabela D.I),
- b)wykazanie się publikacjami związanymi z tematyką prowadzonych zajęć dydaktycznych.
- Do uzyskania oceny pozytywnej w zakresie działalności dydaktycznej przez pracownika dydaktycznego wydziału wymagane jest spełnienie w okresie oceny następujących warunków:
- a)uzyskanie za tę działalność minimum 15 pkt (załącznik nr 1, tabela D.I),
- b)wykazanie się publikacjami związanymi z tematyką prowadzonych zajęć dydaktycznych.
- Do uzyskania oceny pozytywnej w zakresie działalności dydaktycznej przez pracownika dydaktycznego ogólnouczelnianej jednostki organizacyjnej wymagane jest uzyskanie za tę działalność minimum 15 pkt (załącznik nr 1, tabela D.II).
§ 10
Rektor, dziekan, kierownik ogólnouczelnianej jednostki organizacyjnej może, w indywidualnych i uzasadnionych przypadkach, obniżyć obowiązujące wymagania.
Rozdział 3. Ocena działalności organizacyjnej i podnoszenia kompetencji zawodowych
§ 11
W ocenie działalności organizacyjnej i podnoszenia kompetencji zawodowych nie stosuje się kryterium punktowego.
§ 12
Pracownik uzyskuje ocenę pozytywną pod warunkiem wykazania aktywności przynajmniej w jednej kategorii wymienionej w tabeli O (załącznik nr 1), obejmującej działalność organizacyjną na rzecz Uczelni, wydziału, katedry, ogólnouczelnianej jednostki organizacyjnej, w zakresie nauki i dydaktyki oraz podnoszenia kompetencji zawodowych.